Srčni napad je neposredna posledica nereguliranega visokega krvnega pritiska

Posted by

Srčni napad je zastrašujoča in stresna izkušnja. Življenje po srčnem napadu ni enostavno. Seveda v primeru, da ga bolnik preživi. Če se to zgodi, je okrevanje možno, a z veliko potrpljenja. Tukaj boš našel informacije o opozorilnih znakih srčnega napada in dejavnikih tveganja.

Si žrtev srčnega napada ali poznaš nekoga, ki je imel srčni napad? Deset tisoč Slovencev je doživelo enako izkušnjo.

Vzroki za srčno kap – enako kot pri možganski

Srčna kap je najpogosteje posledica zožitve arterij zaradi kopičenja holesterola. Ta slab holesterol povzroči pokanje arterij. Bolezen srčne arterije je eden glavnih vzrokov srčnega zastoja.

Faktorji tveganja in vzroki srčnega napada so enaki kot pri možganski kapi. Ti dejavniki tveganja vključujejo:

  1. Družinska anamneza (prebolele bolezni) in genetski dejavnik;
  2. Kajenje;
  3. Visok krvni pritisk;
  4. Povišan holesterol;
  5. Sladkorna bolezen

Visok krvni pritisk je najpogostejši vzrok za nastanek srčne kapi. Če imate visok krvni pritisk (nad 140/90), mora srce trdo delati, da lahko poganja kri skozi telo. Da bi se lahko spoprijelo s tem dodatnim naporom, postane debelejši in robustnejši. Zaradi tega se njegova sposobnost za delo zmanjša.

Ko srce ni sposobno načrpati zadostne količine krvi, se pojavi srčna insuficienca. Srčna insuficienca je srčna bolezen. Izraža se v obliki srčnega popuščanja ali v obliki srčne slabosti.

Pogosto lahko slišiš zdravnika, ki bolniku pove, da je njegovo srce starejše od njega. To pomeni, da bolniki ne skrbijo dovolj dobro za svoje zdravje. Zatiskajo si oči in ignorirajo znake za visok krvni tlak in druge bolezni, ki vodijo do bolezni srca.

Pravočasno prepoznaj opozorilne znake srčne kapi

Če imaš kateregakoli od teh opozorilnih znakov, ne čakaj, da boš moral poiskati pomoč. Čeprav so nekateri srčni napadi nenadni in intenzivni, se večina začne počasi. Na začetku lahko občutiš rahlo bolečino in nelagodje. Poslušaj svoje telo in poišči pomoč, če občutiš:

  1. Nelagodje v prsnem košu. Večino srčnih kapi spremlja predhodna bolečina v središču prsnega koša. Ta bolečina traja nekaj minut. Lahko se zgodi, da se ustavi in ​​se znova vrne. Obstaja možnost občutka neprijetnega pritiska, stiskanja, flatulence ali bolečin v prsnem košu.
  2. Nelagodje v zgornjem delu telesa. Simptomi lahko vključujejo bolečino ali nelagodje v eni ali obeh rokah, hrbtu, vratu, čeljusti, trebuhu.
  3. Pomankanje zraka z ali brez občutka nelagodja v prsih.
  4. Ostali simptomi se lahko kažejo kot pretirano znojenje, slabost ali nezavest.
  5. Simptomi se pri moških in ženskah razlikujejo. Tako kot pri moških, so tudi pri ženskah najpogostejši simptomi srčnega napada bolečina v prsnem košu ali nelagodje. Vendar lahko ženske doživijo tudi druge simptome. Ti so: oteženo dihanje, slabost, bruhanje, bolečine v hrbtu ali čeljusti.

Kako naprej po srčnem napadu?

Po vsakem preživetem srčnem napadu ostanejo posledice. Ena od njih je srčna anevrizma. To je brazgotina srca, ki nastane med srčnim napadom. Srčna stena na tem mestu je tanjša in nepremična. Kar pomeni, da to mišično tkivo ni več zdravo.

Srčni napad se lahko prepreči. Eden od načinov je, da se držite navodil Omega936 Project programa. Zato je potrebno ukrepati, ko je še čas, da se ne bi bilo potrebno boriti s komplikacijami srčnega napada.

 

Članki iz iste kategorije: